Jaki materac wybrać?

Jaki materac będzie dla mnie najlepszy? To pytanie pada bardzo często. Czy jest na nie jednoznaczna odpowiedź. Oczywiście, że nie ma prostej odpowiedzi, bowiem temat jest zbyt obszerny. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam zagadnienie doboru właściwego materaca.

Dlaczego odpowiedni materac jest taki ważny?

Przesypiamy 1/3 naszego życia spędzając średnio 8 godzin dziennie w łóżku. Podłoże, na którym leżymy w tym czasie warunkuje w znacznym stopniu jakość i komfort naszego snu. Sen ma służyć właściwej regeneracji organizmu i odprężeniu całego układu kostno-mięśniowego. Procesy regeneracyjne przebiegają prawidłowo jedynie na odpowiednio dopasowanym podłożu.

Który lepszy- twardy czy miękki?

Właściwy materac to taki, który dopasowuje się do sylwetki na całej jej powierzchni. Jeżeli materac styka się tylko punktowo z ciałem leżącego, podczas np. spania na boku- oznacza to, że prawdopodobnie jest za twardy i będzie deformował sylwetkę oraz powodował bóle mięśni. Zbyt miękki materac sprawia nadmierne zapadanie się ciała w części lędźwiowej daje to efekt bólowy i szkodliwie wpływa na postawę ciała. Zatem punktem wyjścia jest odpowiednia twardość materaca, dopiero w następnej kolejności powinniśmy zastanawiać się na dodatkowymi walorami produktu, czy specyfikacją technologii w jakiej został wykonany dany produkt.

Jak wybrać twardość odpowiednią dla siebie?

Materace do spania oznaczone są symbolami stopnia twardości

H2 – materac średniomiękki/miękki – dedykowany do obciążenia do ok. 80 kg na jedną stronę materaca

H3 – materac średniotwardy – najpopularniejsze rozwiązanie dla kategorii wagowej powyżej 80 kg

H4 – materac twardy – stosowny do obciążenia powyżej 100 kg, lub też dla osób śpiących tylko na plecach

Podczas wyboru odpowiedniej twardości bardzo istotne jest bezpośrednie wypróbowanie materaca w salonie sprzedaży bowiem odczucia leżącego na materacu o twardości H3 wykonanego w technologii pianki thermo będą zupełnie inne niż np. na materacu kieszonkowym z lateksem, który to również będzie opatrzony symbolem H3.

Jakie inne czynniki należy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym

7 stref twardości

Zdecydowanie bardzo istotnym walorem materaca będzie tzw. 7 stref komfortu/twardości.

Materac siedmiostrefowy będzie pracował w taki sposób, że najważniejsze punkty nacisku ludzkiego ciała (jest ich względnie siedem) będą odpowiednio podparte. Tak działają tylko materace projektowane przez renomowanych producentów takich jak np. Materasso czy Relaks. (zdjęcie niebieski baner)

Rodzaj materaca

Polski rynek oferuje szeroki asortyment materaców z różnym wypełnieniem. Każda technologia wykorzystana w materacu niesie ze sobą pewne właściwości. Podstawowy podział ze względu na rodzaj wypełnienia to:

Materace piankowe- wykonane z pian różnego rodzaju

Materace sprężynowe – bonellowe, kieszonkowe, multipacket

Materace lateksowe – najczęstsze połączenie warstwy lateksu ze sprężyną kieszonkową

(W kolejnym artykule, szczegółowo objaśnimy właściwości materaców wynikające z ich budowy oraz wpływ tych walorów na ciało człowieka).

Rozmiar materaca

Wielkość powierzchni spania to również czynnik warunkujący komfort snu i ten parametr na pewno należy wziąć pod uwagę dokonując zakupu nowego materaca.

Standardowe wymiary materaców dla łóżek pojedynczych

90×200

100×200

120×200

Standardowe wymiary materaców dla łóżek małżeńskich

140×200

160×200 wymiar najpopularniejszy, najbardziej optymalny do średniej wielkości sypialni

180×200

200×200

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką przetwarzania danych osobowych Zapoznałem się z PRZETWARZANIE DANYCH (RODO)