Materace piankowe- jaki wybrać?

Materace piankowe to zdefiniowany kierunek, w jakim podąża cała branża materacowa. Wiodący producenci wciąż udoskonalają technologię produkcji materaców piankowych, gdyż te właśnie są najbardziej komfortowe i trwałe. Ponadto materace piankowe doskonale dopasowują się do ciała i podpierają kręgosłup.

Materace piankowe dzielą na wysokoelastyczne i termoelastyczne.

Zarówno produkty z jednej jak i drugiej grupy zbudowane są tworzyw poliuretanowych o porowatej strukturze.

Materace wysokoelastyczne będą w swojej budowie zawierały (jak nazwa wskazuje) pianki o wysokim stopniu elastyczności i co za tym idzie sprężystości czy inaczej odbojności. Takie materace będą swoją pracą przypominały sprężynę kieszonkową. Cechują się wysokim stopniem dopasowania ze względu na precyzyjne laserowe nacięcia, które wyznaczają strefy twardości

Materace termoelastczne czyli takie, które w swojej budowie (zazwyczaj w wierzchniej warstwie )zawierają piankę thermo zwaną również memory foam lub pianką leniwą .

Przy produkcji pianki termoelastycznej wykorzystuje się materiał zmiennofazowy (wiąże on energię cieplną zmieniając stan skupienia). Pianka mięknie pod wpływem ciepła ludzkiego ciała wiernie odwzorowując kształt sylwetki. Materace thermo cechuje minimalny nacisk zwrotny na ciało, oraz idealne dopasowanie do wszystkich krzywizn. Stąd też materace termoelastyczne wykazują najwyższe z możliwych właściwości ortopedycznych. Pracę materaca z warstwą pianki leniwej opisuje poniższy obraz

Zatem zarówno materace wysokoelastyczne jak i termoelastyczne będą wykazywały wysokie właściwości dopasowania do sylwetki i właściwego podparcia kręgosłupa, przy czym praca materaca wysokoelastycznego będzie bardziej sprężysta zaś materaca z pianką thermo bardziej wtapiająca, tępa, hanująca rezonans ruchów. Zarówno jedna jak i druga konstrukcja spełnia warunki komfortowego materaca, a mianowicie elastycznością punktową. Ta właściwość pozwala na uginanie się powierzchni materaca tylko w tych miejscach gdzie następuje kontakt z ciałem. Dzięki temu ciało może przyjąć pozycję naturalną, anatomiczną, co zapewnia zdrowy i komfortowy sen.

Dokonując ostatecznego wyboru między materacem wysokoelastycznym a termoelastycznym należy z pewnością bezpośrednio wypróbować w salonie sprzedaży, gdyż odczucie komfortu na jednym i drugim może być bardzo odmienne, pomimo tej samej twardości.

Najistotniejszym parametrem jakościowym pian każdego typu jest jest ich gęstość wyrażana kg/m3,

Im wyższa gęstość tym większa trwałość i elastyczność produktu. Materace wykonane z pian o niskich gęstościach szybko odkształcają się, nie wykazują odpowiedniej sprężystości. Dobrze wyszkolony sprzedawca udzieli informacji na ten temat, co pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką przetwarzania danych osobowych Zapoznałem się z PRZETWARZANIE DANYCH (RODO)