Chronotyp dzieli ludzi na trzy kategorie

Czy wiesz jaki masz chronotyp? Czym on właściwie jest? Dlaczego jest on dla nas ważny?

Chronotyp to cecha genetyczna opisująca charakterystykę funkcjonowania człowieka w ciągu doby. Chronotyp stanowi o modelu aktywności w biologicznym cyklu okołodobowym.

Typ skowronka: zazwyczaj budzi się naturalnie i nie potrzebuje do tego budzika, uwielbia poranki, delektuje się śniadaniami , szybko zaczyna funkcjonować na pełnych obrotach. Skowronek w ciągu dnia nie odczuwa zmęczenia, jednak kładzie się spać stosunkowo wcześnie. Wieczorem wydajność i zapasy energii spadają.

Typ Sowy: zegar biologiczny bije tu raczej w zwolnionym tempie, kiedy nastaje poranek sowy są zazwyczaj jeszcze pogrążone we śnie, potrzebują budzika, w którym niejednokrotnie wybierają opcję „drzemka”. Poranki sowy spędzają zwykle w napięciu próbując dogonić skowronki. Śniadań zwykle nie jedzą, lubią drzemki w ciągu dnia. Sowy pozostają jednak aktywne do późnych godzin wieczornych zachowując „bystrość umysłu” znacznie dłużej od skowronków.

Typ pośredni: najczęstszy w ludzkiej populacji, nie reprezentuje żadnych skrajnych tendencji.

Dlaczego ważne jest poznanie własnego chronotypu? Niezależnie od tego czy jesteśmy sową, skowronkiem czy typem pośrednim zwykle do pracy udajemy się ok. 8:00 -9:00 rano i musimy sprostać codziennym zawodowym i życiowym wyzwaniom. Jednak znając swój chronotyp możemy efektywniej zaplanować dzień. Czynności najbardziej wymagające będziemy mogli realizować w czasie naszej najwyższej sprawności intelektualnej czy fizycznej charakterystycznej dla naszego chronotypu.

Chronotyp- kilka kroków do lepszego snu

  1. Ustal swój chronotyp swój i swoich najbliższych
  2. Zaplanuj swoje dzienne aktywności tak by być w najlepszej formie wtedy, gdy ci na tym zależy
  3. Kofeinę stosuj jako strategiczny środek wspomagający, a nie używkę (panuj nad ilością wypijanej kawy, kontroluj również porę dnia w tym względzie)
  4. Naucz się pracować w harmonii ze swoim partnerem jeśli macie inne chronotypy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką przetwarzania danych osobowych Zapoznałem się z PRZETWARZANIE DANYCH (RODO)