Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Jeśli planujesz urządzenie własnej sypialni to prędzej czy później zadasz sobie to pytanie, w wraz z nim zrodzą się następne: które będzie lepsze –drewniane czy tapicerowane? Czy potrzebny jest mi pojemnik na pościel? Jaki model posłuży dłużej? Co właściwie jest modne? Jak wybrać aby pasowało do mojego stylu i pozostałych mebli?

W treści artykułu znajdziesz trochę praktycznych porad, które z pewnością ułatwią proces decyzyjny.

Polski rynek obfituje w łóżka wszelkiego typu, począwszy od najtańszych łóżek wykonanych z płyty wiórowej poprzez łóżka metalowe, drewniane, tapicerowane do luksusowych kontynentalnych.

Nie zapominajmy, że wszystkie te produkty projektowane są w różnych stylach wystroju wnętrz. Urządzający sypialnię stoi również przed dylematem dopasowania wszystkich elementów do dominującego stylu.

Wybierz rozmiar – poznaj gabaryty swojej sypialni.

Dobrze jest zacząć od dokładnych pomiarów swojej sypialni, uwzględniając ewentualne skosy listwy przypodłogowe, wysokość parapetów, bliskość grzejników itd. Istotna jest też odległość od innych mebli w przypadku gdy planujecie zakup łóżka z wysuwanymi szufladami. Bardzo pomocny może się okazać własnoręcznie zrobiony i zwymiarowany plan sypialni- sprzedawca w salonie poda wymiary zewnętrzne łóżka i od razu będzie wiadomo czy wybrany model zmieści się w Waszym pokoju.

Jeśli wielkość sypialni stawia ograniczenia i szukacie oszczędności miejsca należało by postawić na łóżko robione na wymiar (link) lub łóżko w wersji bezramowej czyli takiej gdzie powierzchnia spania równa się powierzchni materaca. Korzystnym wyjściem może być również wybór łoża kontynentalnego gdzie również rama kończy się równo z materacem dając oszczędność kilkunastu centymetrów. (zdjęcia kontynentu i typowego tapicerowanego)

Wybierz wielkość powierzchni spania

Dla łóżek pojedynczych typowymi wymiarami są 90×200, 100×200, 120×200

Łóżka małżeńskie w standardowych wymiarach to 140×200, 160×200, 180×200 u niektórych producentów również 200×200. Większe łóżka to już produkty zwykle robione pod konkretne zamówienie zwykle trzeba się liczyć ze sporą dopłatą do nadwymiarowych rozwiązań.

Jeśli nie musisz, nie kupuj łóżka niewymiarowego z sieciówki np. dla dziecka 85×185 ponieważ jest to wymiar niewystępujący w typowej europejskiej standaryzacji i później będzie kłopot z zakupem pasującego stelaża czy materaca.

Wybierz oparcie/ wezgłowie

Zagłówek to element bardzo istotny, decyduje on w głównej mierze o tym jak efektowne lub funkcjonalne jest łóżko. Na przykładzie łóżek tapicerowanego Desire 2000 firmy Relaks. Wezgłowie zbudowane z dwóch modułowych, niezależnie pracujących zagłówków, gdzie użytkownik sam ustawia kąt oparcia. Znakomite rozwiązanie dla osób czytających lub oglądających telewizję. Wezgłowie elegancko się prezentuje, a jednocześnie stanowi funkcjonalne oparcie.

Nie wybieraj zagłówka za niskiego, ponieważ w praktyce zakryją go poduchy i będzie widać tylko mały jego fragment, a Ty siedząc w łóżku nie będziesz mógł oprzeć o niego głowy.

Wybór za wysokiego zagłówka też może być niekorzystny, gdyż łóżko stanie się nieproporcjonalne.

Najkorzystniejszym wyborem będzie zagłówek o wysokości 100-120 od podłogi- będzie prezentował się efektownie i będzie dawał dobre oparcie dla użytkowników.

(link do galerii zdjęć, link do youtube)

Z pojemnikiem na pościel czy bez ?

Funkcja przechowywania w łóżku może być kluczowa, szczególnie w małych sypialniach czy też niedużych mieszkaniach, w których brakuje miejsca na pojemną bieliźniarkę. Skrzynia na pościel w większości łóżek małżeńskich ma pojemność ok. 700 L w zależności od wysokości boków.

Wybierając łóżko z pojemnikiem na pościel warto zdecydować się na nieco wyższe boki np. 35-40 cm, uzyskamy wówczas większą pojemność skrzyni.

Dopłata za pojemnik jest zwykle spora i może stanowić 1/3 ceny łóżka. Jednak , jeśli wybierzemy wersję bez pojemnika, będziemy zmuszeni dokupić stelaż pod materac. Zatem rezygnacja z pojemnika na pościel nie spowoduje znacznych oszczędności.

Stelaż pod materac- jaki najlepszy?

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup łóżka bez pojemnika na pościel, nie zakupiłeś również łóżka kontynentalnego oznacza to prawdopodobnie, że musisz wybrać stelaż pod materac.

Stelaże elastyczne czyli te najczęściej zalecane -zawsze spełniają swoją rolę – stanowią bezpieczną podstawę dla materaca, zwiększają komfort użytkowania materaca.

Każdy stelaż jest impregnowany przed wilgocią i szkodnikami, aby służył Klientowi długo, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Listwy w stelażach wytrzymują bardzo duże obciążenia, są więc całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Dobry stelaż elastyczny posiada gumowe uchwyty w części lędźwiowej służące do uelastyczniania lub usztywniania.

Stelaże z regulacją i elektryczne

Stelaże pod materac z możliwością regulacji kąta oparcia są bardzo funkcjonalne, pozwalają przyjąć najbardziej ergonomiczną, komfortową pozycję w łóżku. Funkcja szczególnie przydatna osobom, które w łóżku wypoczywają, czytają lub odbywają jakąś rehabilitację. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę typ materaca jaki posiadamy lub zamierzamy zakupić. Na stelażach z regulacją najlepiej będą pracowały materace piankowe. Z kolei sprężynowe mogą się w ogóle do tego nie nadawać.

Materac- sedno sprawy

Jaki materac wybrać , zerknij tu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką przetwarzania danych osobowych Zapoznałem się z PRZETWARZANIE DANYCH (RODO)